GENTOFTE Profiler: Mads Christophersen

Mød Gentofte profil Mads Christophersen #GBK

GENTOFTE Profiler er en serie, der introducerer badmintonspillere, trænere, partnere og frivillige, der har tilknytning til Gentofte Badminton Klub. Se disse video på YouTube kanalen

Formålet med serien er at klubbens interessenter skal få et stadig større kendskab til hvad der foregår i GBK, hvem aktørerne er og hvordan klubben til stadighed udvikler sig. 

I den første GENTOFTE Profiler kan du møde Mads Christophersen. Han kom til Genfofte med et ønske om at udvikle sig som badmintonspiller. Og der er indtil videre lykkedes, idet Mads nu er rangeret som den højest placerede mandlige single spiller i GBK. 

I videon fortæller Mads bl.a. om hvorfor han valgte netop Gentofte når han nu kunne vælge en af mange andre klubber.  

I dag er Mads er en fast del af elite senior miljøet i Gentofte.
Mads Christophersen træner med elite holdene, spiller på klubbens første hold og fungerer også som træner i USU. Desuden deltager Mads på Peter Gade Academy, hvor han træner hver dag fra 9- 11:30. I akademiet møder han andre spillere, der ønsker at gøre badminton til en levevej.

Mads træner for at blive klar til en turnering:

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Working my ? off to get ready for Greece ?? next week. @Tagsnedkeren @petergadeofficial @yonexscandinavia @gentoftebadminton

A post shared by Mads Drost Christophersen (@madsdrostchristophersen) on


Vejen til at blive professionel badmintonspiller er lang og fuld af udfordringer. Mads er en af flere spillere i GBK, der har som dedikeret mål at blive professionel badmintonspiller. Det fortæller han også om i videon, hvor du desuden kan høre lidt om hans seneste resultater. 

I videon fortæller Mads om hans vigtigste sejre til dato. Og som den inkarnerede fan af GBK vil vide, så har Mads nappet et par store skalpe fra danske spillere, der er top 30 på verdensranglisten. I videon fortæller Mads om én af dem. 

Mads i gang med en øvelse i Peter Gade Academy

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stick+follow up deception by Mads Christophersen ? Work to do, but def on the right way ?? #focusonthedetails #progress #yonex #petergadeacademy

A post shared by Peter Gade Official (@petergadeofficial) on

I GBK sætter vi stor pris på Mads og hans engagement i klubben.  Vil du følge Mads og hans udvikling så hop over på hans Instagram her